Wypowiedzenie OC


Właśnie znalazłeś lepszą polisę od tej, którą obecnie opłacasz? A może jesteś po prostu niezadowolony z usług świadczonych przez Twojego ubezpieczyciela? Jeśli chcesz zrezygnować z dotychczasowej umowy, musisz złożyć specjalny dokument. Wyjaśniamy, jak przygotować wypowiedzenie polisy OC oraz co jeszcze warto o nim wiedzieć!

Chociaż umowa podpisana z towarzystwem ubezpieczeniowym zwykle obowiązuje przez 12 miesięcy, w wyjątkowych sytuacjach, takich jak podwójne OC czy sprzedaż samochodu, klient ma prawo zakończyć ją wcześniej. Polisa odpowiedzialności cywilnej jest dla polskich kierowców obowiązkowa, dlatego muszą wykupić ją od razu, gdy tylko wejdą w posiadanie samochodu. W pośpiechu łatwo niestety o pochopne decyzje. Klienci niezadowoleni z ceny składki, poziomu obsługi czy innych względów mogą po prostu zrezygnować ze świadczenia, jeśli poczują taką potrzebę. Dowiedz się, jak przebiega wypowiedzenie umowy OC!

Wypowiedzenie umowy OC – jak przebiega cała procedura?

Wypowiedzenie umowy OC zwykle nie jest zbyt trudnym zadaniem. Proces ten polega na przygotowaniu, a następnie złożeniu odpowiedniego dokumentu do ubezpieczyciela. Pismo to nie jest skomplikowane – zapoznaj się ze wzorem dokumentu „wypowiedzenie umowy OC wzór”, który zamieściliśmy na niniejszej podstronie. Wzory można także pobrać bezpośrednio ze stron większości towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre TU zachęcają klientów do wypełnienia przygotowanych przez nich formularzy, ponieważ te zawierają dodatkowe pola, np. powód rezygnacji z ubezpieczenia.

Wypowiedzenie polisy OC powinno zostać sporządzone na piśmie. Nie ma jednak znaczenia, czy będzie przygotowane na komputerze czy spisane ręcznie. Osoby o mniej czytelnym charakterze pisma powinny jednak zdecydować się na elektroniczną wersję. Szybciej da się go też przygotować – wystarczy wypełnić wypowiedzenie umowy OC wzór. Gdy już sporządzi się dokument tekstowy w wersji digitalowej, należy pamiętać o tym, że i tak trzeba go wydrukować – podpis na nim powinien być odręczny. Tylko niektóre towarzystwa dopuszczają tzw. podpis elektroniczny. Wypowiedzenie OC musi oczywiście zawierać tytuł wskazujący charakter formularza oraz najważniejsze informacje. Wyniki podane przez wyszukiwarkę po wpisaniu frazy „wypowiedzenie umowy OC wzór” mogą diametralnie się różnić, ponieważ jedne są bardziej skomplikowane, a inne mniej. W praktyce najbardziej istotne jest to, by w dokumencie znalazły się konkretne dane. Wymagane są:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej,
  • dane osobowe oraz adresowe klienta (imię i nazwisko, adres zamieszkania),
  • numer rejestracyjny i marka pojazdu,
  • numer polisy OC,
  • podstawa prawna (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych),
  • własnoręczny podpis ubezpieczonego.

Wypowiedzenie polisy OC może podawać przyczynę zerwania umowy, ale w większości przypadków nie jest to konieczne. Gdy klientowi przysługuje zwrot składki, można też podać numer konta, na który mają zostać przelane pieniądze. Jeśli chce się mieć pewność, że wszystko zostało dobrze zapisane, najrozsądniej jest po prostu pobrać wypowiedzenie umowy OC wzór.

Czy wypowiedzenie umowy OC trzeba złożyć osobiście?

Gotowe wypowiedzenie OC można dostarczyć do ubezpieczyciela na kilka sposobów. Zanieść dokument do najbliższego oddziału, wysłać pocztą lub przesłać skan za pośrednictwem wiadomości e-mail. Za jakiś czas powinno się otrzymać potwierdzenie przyjęcia dokumentu – zazwyczaj czas oczekiwania wynosi mniej niż 14 dni.

Warto jednak mieć na względzie to, że umowa zostanie zerwana w momencie, gdy dokument dotrze do pracownika towarzystwa. Jeśli składa się wypowiedzenie polisy OC na ostatnią chwilę, lepiej jest osobiście zanieść dokument do oddziału. W przeciwnym razie formularz może dotrzeć nawet po kilku dniach, za które trzeba będzie przecież zapłacić. Co jednak zrobić, gdy placówka ubezpieczalni znajduje się dość daleko lub akurat nie można się do niej wybrać? Wystarczy pobrać wypowiedzenie umowy OC wzór, wypełnić go, a potem wysłać mailowo. Po wszystkim należy zadzwonić do towarzystwa, by nakreślić sytuację. Wtedy wiadomość zostanie odebrana szybciej.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym momencie jej obowiązywania, czyli najpóźniej do przedednia daty jej zakończenia. W praktyce oznacza to, że da się to zrobić w każdej chwili. Większość osób składa wypowiedzenie OC na koniec okresu – w ten sposób straci się najmniej pieniędzy przeznaczonych na składki. W niektórych przypadkach jednak okazuje się, że im szybciej zerwie się umowę, tym lepiej.

Wiele osób zastanawia się też, czy możliwe jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia po jego automatycznym przedłużeniu. Czasem można po prostu o tym zapomnieć. Nawet jeśli towarzystwo przepisało już OC na kolejny rok, wystarczy szybko przedstawić odpowiedni dokument. Wtedy zwróci pieniądze za niewykorzystaną składkę lub po prostu nie będzie ubiegać się o płatność. Oczywiście zaraz po tym, jak złoży się wypowiedzenie polisy OC, powinno się zadbać o nowe ubezpieczenie. W 2020 roku, brak ważnego OC na samochód osobowy jest karane kwotą w wysokości od 1040 zł do 5200 zł.

Kiedy zwykle składa się wypowiedzenie polisy OC?

Można wymienić sporo sytuacji, w których klienci zwykle decydują się złożyć wypowiedzenie umowy OC. Najczęściej dzieje się tak w momencie, gdy obecna oferta dobiega końca, a znalazło się lepszą opcję u innego ubezpieczyciela. Zmieniając polisę da się sporo zaoszczędzić – ceny w poszczególnych firmach mogą dość znacznie się różnić.

Kolejną powszechną sytuacją jest wypowiedzenie OC po poprzednim właścicielu samochodu. Ponieważ zmienia się kierowca, konieczna jest rekalkulacja stawki. I niestety, zwykle wypada ona dość niekorzystnie. Jeśli ma się już wybraną lepszą opcję, wystarczy zerwać starą umowę i wykupić nową polisę.

Wypowiedzenie umowy OC jest też konieczne w chwili, gdy przestało się już być właścicielem pojazdu, ponieważ ten został skradziony, zezłomowany lub sprzedany za granicę.

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę – jak to zrobić?

W chwili, gdy kupuje się używane auto, poprzedni właściciel musi oddać nabywcy wszystkie związane z nim dokumenty, w tym też polisę. Z tego względu wypowiedzenie OC nabywcy przebiega bardzo podobnie, jak w każdym innym przypadku. Sprzedawca musiał przekazać towarzystwu informację o zbyciu pojazdu, wraz z danymi nowego właściciela.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli obecna polisa jest odpowiednia, przestaje obowiązywać z datą zaznaczoną w umowie. Plusem jest to, że jeśli zbliża się termin wskazany w umowie, wypowiedzenie polisy OC jest po prostu niepotrzebne – wystarczy zaczekać. Po sprzedaży auta ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Z tego względu najpóźniej w przeddzień jego zakończenia należy skontaktować się z towarzystwem lub znaleźć inną ofertę.

Warto też wspomnieć o tym, że pierwotny właściciel samochodu w chwili sprzedaży traci prawo do rozporządzania o nim. Z tego względu nie ma ryzyka, że nagle wypowie polisę. Przed zakupem i tak warto upewnić się, że auto jest ubezpieczone – niektórzy oszuści specjalnie wcześniej składają wypowiedzenie polisy OC, by uzyskać zwrot składki, po czym sprzedają pojazd bez świadczenia. Takie praktyki są niedopuszczalne.

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia – kiedy jest możliwe?

Co ciekawe, w niektórych okolicznościach wypowiedzenie OC nie jest konieczne. Jeśli polisa została wykupiona przez telefon lub Internet, możliwe jest tzw. odstąpienie od umowy ubezpieczenia. Tak jak w przypadku wszystkich usług i produktów nabytych w ten sposób, w ciągu 30 dni można zgłosić rezygnację. W takiej sytuacji uzyskuje się zwrot kosztów, obliczony na podstawie tego, przez jaki czas faktycznie obowiązywała podpisana umowa. Możliwość ta jest jedną z wielu zalet kupowania ubezpieczeń w systemie direct.

Wypowiedzenie podwójnego OC – co wtedy się dzieje?

Czasami dochodzi do sytuacji, w której kierowca przypadkiem ma dwie polisy OC na raz. Dzieje się tak np. w momencie, gdy zapomni wypowiedzieć automatycznie przedłużającą się umowę, a wykupi już inne ubezpieczenie. W takiej sytuacji jest zobowiązany do opłacenia dwóch składek, co oczywiście nie ma sensu – obie oferty mają takie same warunki oraz w żaden sposób się nie łączą. Najrozsądniej jest zareagować tak szybko, jak to możliwe. Wypowiedzenie polisy OC można przygotować nawet w kilka minut.

Do 2013 roku kierowcy musieli opłacić usługę, a dopiero wtedy mogli zerwać umowę. W takiej sytuacji zapominalscy narażali się na straty finansowe, dlatego przepisy te były wyjątkowo niekorzystne. Po nowelizacji można jednak bez problemu złożyć wypowiedzenie OC w dowolnym momencie. Wtedy uzyska się zwrot nadpłaconej kwoty i rozwiąże kłopot podwójnego ubezpieczenia. Z tego względu najlepiej jest od razu pobrać wypowiedzenie umowy OC wzór, gdy tylko zda się sobie sprawę z zaistniałej sytuacji.

Wyrejestrowanie samochodu a wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Wiele osób zastanawia się, co się dzieje z ubezpieczeniem w momencie wyrejestrowania samochodu. Czy trzeba przedtem złożyć wypowiedzenie OC? Można to zrobić, ale nie jest to konieczne. Okazuje się, że wystarczy po prostu poinformować swoje towarzystwo, a umowa zostanie automatycznie rozwiązana.

Zazwyczaj wypowiedzenie polisy OC nie jest też potrzebne w sytuacji, gdy pojazd zostanie zezłomowany, skradziony, kompletnie zniszczony lub sprzedany za granicę. Powyższe okoliczności trzeba jednak udowodnić, dlatego zgłaszając się do TU należy zadbać o odpowiednią dokumentację. Wymagane są np. notatki policyjne, poświadczenia, kopia umowy kupna-sprzedaży itp. W niektórych przypadkach może się okazać, że wypowiedzenie umowy OC będzie po prostu szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Nie ma przecież sensu płacić za auto, którego już się nie ma lub fizycznie nie istnieje.

Nie chcesz już dłużej przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu? Sprawdź oferty innych firm, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Pobierz wypowiedzenie umowy OC wzór, uważnie go wypełnij, podpisz i złóż w swoim towarzystwie. Nie zapomnij o nowej polisie!

Sprawdź również:

KONTAKT

Najlepsze ubezpieczenia
komunikacyjne


Jako najlepsza porównywarka OC współpracujemy wyłącznie z renomowanymi ubezpieczycielami,
takimi jak m.in.: AXA, Benefia, Generali czy Proama.OBLICZ OC / AC