Ubezpieczenie OC


Każdy prędzej czy później zetknie się w swoim życiu z określeniem „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej”. Polisa ta jest świadczeniem, które jest przydatne w wielu trudnych sytuacjach. Chroni osoby odpowiedzialne za szkody na zdrowiu czy mieniu przed ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Na czym dokładnie polega ta usługa i kiedy jest przydatna? Wyjaśniamy, czym jest ubezpieczenie OC!

Nawet najbardziej ostrożne osoby mogą w każdej chwili doprowadzić do jakichś zniszczeń lub innych przykrych strat. W takich okolicznościach zwykle trzeba zapłacić za wyrządzone szkody i krzywdy, a koszty te bywają astronomicznie wysokie. Z OC najczęściej spotykają się kierowcy, którzy są prawnie zobowiązani do wykupienia takiej polisy. Dowiedz się, czym dokładnie jest to świadczenie!

Ubezpieczenie OC – co to jest?

Ubezpieczenie OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej, to specjalny rodzaj ochrony majątkowej. Obejmuje sytuacje, w których osoba ubezpieczona jest zobligowana do usunięcia spowodowanych przez nią szkód, w następstwie tzw. czynu niedozwolonego. Są to wszelkie czyny, które przyczyniły się do zniszczenia mienia, wywołania uszczerbku na zdrowiu fizycznym/psychicznym lub ogólnego pogorszenia sytuacji poszkodowanego. Przy tym należy zaznaczyć, że szkoda wcale nie musi być następstwem umyślnych działań.

Polisa OC w praktyce gwarantuje wsparcie finansowe w sytuacjach, w których byłoby się zmuszonym do zapłacenia wysokiego odszkodowania. Nie każdego stać na to, by w razie potrzeby wyłożyć od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych. Płacąc roczną składkę można uchronić się przed takimi nieprzewidzianymi wydatkami. Firma ubezpieczeniowa wyłoży całą niezbędną kwotę, tym samym pomagając zarówno osobie poszkodowanej, jak i sprawcy.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie OC?

OC jest przydatne w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej wykorzystuje się je w razie wypadków i kolizji drogowych. Koszty naprawy zniszczonego pojazdu mechanicznego oraz leczenia ofiar mogą wynieść łącznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć też tzw. rekompensaty, czyli odszkodowanie oraz zadośćuczynienie.

Kolejnym popularnym świadczeniem jest OC na wakacje. Stanowi zazwyczaj jeden z elementów ubezpieczenia turystycznego. Urlop sprzyja dobrej zabawie, bardziej spontanicznym zachowaniom, a często łączy się też ze spożyciem alkoholu. W takich okolicznościach nietrudno o nieprzyjemne przygody. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może pokryć koszty np. zniszczonego wyposażenia hotelu, uszkodzonego mienia publicznego/prywatnego czy leczenia osoby, której zdrowie czy komfort psychiczny zostały przypadkiem naruszone.

Powszechną usługą jest również OC w życiu prywatnym, chroniące osobę ubezpieczoną każdego dnia. Codziennie można przecież przypadkiem spowodować jakieś szkody, np. w drodze do pracy. Wiele towarzystw oferuje polisy, które dodatkowo gwarantują zabezpieczenie obejmujące wszystkich członków rodziny, w tym nawet zwierzęta. Jeśli np. dziecko zbije piłką okno sąsiada lub pies ugryzie przechodnia na spacerze, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie niezbędne koszty.

Polisa OC – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Polisa OC zgodnie z polskim prawem jest obowiązkowa dla wszystkich aktywnych kierowców. Ubezpieczenie samochodu obejmuje pojazd oraz jego właściciela, dlatego jeśli posiada się kilka aut, każdy musi mieć wykupione odpowiednie świadczenie. Nawet aktualnie nieużywane środki lokomocji muszą je posiadać. Pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak AC, NNW czy Assistance są dodatkowymi świadczeniami. Można je wykupić, ale nie są wymagane. Kierowcy chętnie w nie inwestują, ponieważ znacznie zwiększają zakres ochrony.

Dlaczego akurat to ubezpieczenie OC jest obligatoryjne? Jazda samochodem jest wyjątkowo niebezpieczna. Podczas wypadku mogą ucierpień nie tylko inni kierowcy, ale też pasażerowie, rowerzyści czy zwykli przechodnie. Pojazd mechaniczny może też zdewastować najróżniejsze mienie. Polisa ta chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego, więc dba o bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

Obowiązek posiadania OC to wkład w dobro ogółu. Co więcej, takie prawo jest też znacznym ułatwieniem. Spory sądowe związane z egzekwowaniem rekompensaty finansowej mogłyby ciągnąć się latami. Łatwiej jest od razu uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie od firmy ubezpieczeniowej niż starać się otrzymać je od sprawcy. Ten po prostu może fizycznie nie mieć takich pieniędzy czy też woli do ich wypłaty.

Czy zawsze otrzyma się pomoc w ramach ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie samochodu OC jest niezwykle pomocnym świadczeniem, ale nie wszystkim przysługuje. W określonych sytuacjach kierowca może nie zakwalifikować się do uzyskania odpowiedniego wsparcia. Wszystkie takie okoliczności są dokładnie opisane w OWU (Ogólne Warunki Umowy), dlatego przed wykupieniem polisy należy dokładnie przeczytać przedstawione dokumenty.

Kiedy można nie otrzymać pomocy w ramach OC? Zazwyczaj są to dość skrajne przypadki. Zalicza się do nich np.: umyślne spowodowanie wypadku, ucieczkę z miejsca zdarzenia czy udział w przestępstwie. Kłopotliwa jest także jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Zazwyczaj ubezpieczyciele pokrywają wtedy wszystkie koszty, ale występują o tzw. regres, czyli zwrot pieniędzy.

Zdarza się też, że umowa jest unieważniana, gdy kierowca podał nieprawdziwe dane podczas jej zawierania. Dzieje się tak, gdy np. zatai jakieś modyfikacje pojazdu lub jego wady techniczne. Wtedy również nie uzyska się żadnego wsparcia.

Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Ponieważ ubezpieczenie samochodu jest wymagane prawnie, jego brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Nawet jeden dzień bez ważnej polisy może skutkować wysoką karą pieniężną. W roku 2020 nieodpowiedzialni i zapominalscy właściciele aut osobowych będą musieli zapłacić od 1020 do nawet 5200 złotych za niedopilnowanie tej kwestii.

Kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC naraża się jednak na znacznie większe wydatki. Jeśli spowoduje wypadek, będzie musiał z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty napraw i odszkodowań. Gdy nie posiada takich kwot, pokryje je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pieniądze te trzeba jednak i tak zwrócić, płacąc odsetki za każdą zwłokę. Całkowita kwota spłaty może wynosić nawet milion złotych.

Niektórzy myślą, że skoro auto jest nieużywane, nie ma potrzeby jego ubezpieczania. Przepisy jednak wyraźnie zaznaczają, że wszystkie zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą mieć ważną polisę OC. Jej brak mogą wykryć nie tylko policjanci. Według danych UFG ok. 70% nieodpowiedzialnych kierowców zostaje wykrytych podczas okresowych kontroli, wykonywanych przez oprogramowanie sprawdzające odpowiednie bazy danych. Z tego względu zawsze trzeba pamiętać o wykupieniu OC lub wyrejestrowaniu/wyłączeniu z ruchu nieużywanego pojazdu.

Czy wszystkie ubezpieczenia samochodowe kosztują tyle samo?

Chociaż warunki OC są takie same we wszystkich firmach, cena tego świadczenia wcale nie jest ujednolicona. Wysokość składki jest indywidualnie obliczana dla każdego kierowcy, a do tego firmy mają prawo proponować własne stawki. Z tego względu większości zależy na tym, by znaleźć po prostu tanie OC. Nie ma przecież sensu przepłacać za świadczenie, które teoretycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej działa tak samo.

Od czego zależy to, ile wynosi składka? Znaczenie ma m.in. wiek, doświadczenie, zwyczaje, miejsce zamieszkania oraz przeszłość kierowcy. Ważne jest także samo auto, a konkretnie: rok produkcji, marka, model, przebieg, stan techniczny, historia napraw itp. Za bezszkodową jazdą przysługują korzystne zniżki OC.

Jeśli chce się zainwestować w pakiet zawierający dodatkowo AC czy inne świadczenia, należy oczywiście dopłacić. Wiele towarzystw przygotowuje jednak opłacalne zestawy i promocje. Warto wtedy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi wariantami, by wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Na rynku działa kilkadziesiąt towarzystw i firm ubezpieczeniowych. Aby znaleźć OC najtaniej, najlepiej byłoby porównać wszystkie dostępne oferty. Samodzielne przeszukiwanie stron czy odwiedzanie poszczególnych oddziałów ubezpieczycieli zajęłoby stanowczo za dużo czasu. O wiele szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki online.

Znalezienie idealnego OC online może trwać tylko kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić krótki formularz, wpisując wszystkie dane niezbędne do obliczenia ceny składki oraz zaznaczając odpowiednie kryteria. W mniej niż minutę algorytm wyszuka odpowiednie oferty i posegreguje je od najtańszej, do najdroższej. Przejrzysta lista pozwala dokładnie przyjrzeć się wszystkim wariantom. Sposób ten jest świetny w przypadku osób, które chcą wykupić tylko OC lub muszą szybko znaleźć ubezpieczenie, bo np. kończy im się stara umowa. Na tej samej zasadzie można wyszukać także szerszy pakiet, zawierający dodatkowe świadczenia. Strona pozwala wygodnie porównać poszczególne opcje, dzięki czemu można świadomie wybrać najlepszą z nich. Dzięki niej da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Czy da się kupić OC przez Internet?

Jeśli zapomniałeś przedłużyć umowę na ubezpieczenie, właśnie nabyłeś nowy samochód lub jesteś niezadowolony z obecnie posiadanego świadczenia, możesz rozwiązać swój problem w kilka chwil. Gdy już znajdziesz odpowiednie OC samochodu, od razu możesz je kupić – bez wychodzenia z domu.

Nie trzeba stawiać się w oddziale na podpisanie dokumentów, ponieważ wszystkie formalności da się załatwić drogą mailową. Po tym, gdy wybierze się już najlepszą polisę na Kiokspolis.pl, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję. Cała procedura jest bardzo prosta, ponieważ strona krok po kroku prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy. To zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób na zakup OC.

Ubezpieczenie OC to niezwykle ważne, pomocne świadczenie. Polisa ta gwarantuje ochronę nie tylko jej posiadaczowi, ale też osobom trzecim. Jako odpowiedzialny obywatel, koniecznie powinieneś zainwestować w takie świadczenie. Znajdź najlepszą ofertę i wykup ją przez Internet!

Sprawdź również:

KONTAKT

Najlepsze ubezpieczenia
komunikacyjne


Jako najlepsza porównywarka OC współpracujemy wyłącznie z renomowanymi ubezpieczycielami,
takimi jak m.in.: AXA, Benefia, Generali czy Proama.OBLICZ OC / AC