Ubezpieczenie AC


Zgodnie z polskim Kodeksem drogowym, obowiązkową polisą ubezpieczeniową jest tylko polisa odpowiedzialności cywilnej. Ogromną popularnością cieszą się jednak pakiety zawierające dodatkowo AutoCasco. Taki zestaw gwarantuje wsparcie finansowe w wielu różnych sytuacjach drogowych. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa AC i kiedy się przydaje!

W razie wypadku koszty naprawy oraz odszkodowania pokrywane są z OC. Samochód może jednak zostać uszkodzony nie tylko podczas kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Jeśli naruszą go nieznane osoby trzecie lub niezależne czynniki zewnętrzne, kierowca musi zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni. Gdy zaś pojazd zostanie skradziony bądź doszczętnie zniszczony, zazwyczaj zostaje się z niczym. Przed takimi stratami majątkowymi można się ustrzec wykupując AutoCasco. Dowiedz się, co obejmuje ubezpieczenie AC!

Ubezpieczenie AutoCasco – co to jest?

Ubezpieczenie AutoCasco, czyli polisa AC, to dobrowolne świadczenie komunikacyjne pojazdów mechanicznych. Gwarantuje wsparcie w razie strat powstałych w wyniku zdarzeń losowych lub działań niezidentyfikowanych osób trzecich. Usługa chroni majątek kierowcy w zakresie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu.

W praktyce oznacza to, że jeśli coś stanie się ubezpieczonemu pojazdowi, jego właściciel otrzyma pieniądze na naprawę lub kwotę odpowiadającą wartości auta. Takie sumy potrafią wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, dlatego dobrze jest się zabezpieczyć. Nie każdego stać na to, by od razu przywrócić samochód do stanu użyteczności czy by kupić sobie nowy model.

Pojazd może zostać uszkodzony nie tylko w chwili wypadku. Do szkody doprowadzić mogą osoby trzecie, ale też warunki atmosferyczne czy nawet zwierzęta. Dla wielu kierowców samochód jest jednym z najcenniejszych posiadanych dóbr. Niektórzy wykorzystują go też do pracy zarobkowej. Zniszczenie lub utrata jest poważnym problemem. Wykupując ubezpieczenie AC nie trzeba się tym przejmować – w razie potrzeby otrzyma się odpowiednie wsparcie finansowe.

W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie AC?

AutoCasco obejmuje zdarzenia losowe, w których brali udział ludzie, żywioły lub siły natury. Tak jak każdy inny przedmiot, pojazd może zostać zniszczony na najróżniejsze sposoby. Ubezpieczyciele zazwyczaj wymieniają je w OWU (Ogólne Warunki Umowy), dokładnie wyszczególniając konkretne zagrożenia i okoliczności. Ponieważ polisa ta jest dodatkowym świadczeniem, towarzystwa mają prawo ustalać własne zasady działania tej usługi. W jakich sytuacjach warto mieć wykupione AC?

Zaparkowane auta często zostają zarysowane lub wgniecione m.in. przez wandali, nierozsądną młodzież czy nieostrożnych kierowców. Zdarza się też, że samemu np. nie zauważy się słupka czy źle oszacuje odległość od murku na parkingu. Gdy nie wiadomo, kto spowodował uszkodzenie lub właściciel sam do niego doprowadził, w ramach AutoCasco, można otrzymać pieniądze na naprawę. Co ciekawe, AC może się też przydać w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, a sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia. Jeśli policja go nie odnajdzie, pieniądze na naprawę i leczenie mogą zostać pozyskane z AutoCasco.

Siły natury i żywioły również mają niszczycielską siłę. Samochody zostają czasami zalane lub spalone. Gwałtowne wichury oraz gradobicia też mają opłakane skutki. Na auto może także spaść np. cegła, złamane drzewo czy inny ciężki obiekt. Niebezpieczne są również dzikie zwierzęta – nie tylko te przebiegające przez jezdnię. Chociaż zazwyczaj słyszy się o kolizji z sarnami czy dzikami, szkody mogą wywołać także grasujące w nocy kuny wgniatające karoserię oraz podgryzające antenę lub elementy podwozia. W każdej z tych sytuacji można uzyskać wsparcie z AC.

Jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji jest kradzież samochodu. Nie zawsze uda się odnaleźć złodzieja, przez co kierowca zostaje z niczym. Jeśli auto było środkiem transportu do pracy lub było wykorzystywane do celów zarobkowych, właściciel może wpaść w poważne kłopoty. Odpowiedni pakiet AutoCasco zagwarantuje wypłatę odszkodowania wynoszącego równowartość utraconego pojazdu, a także pozwala uzyskać na jakiś czas samochód zastępczy.

Kiedy nie uzyska się wsparcia w ramach ubezpieczenia AC?

Każdy ubezpieczyciel ustala własne warunki świadczenia usługi, dlatego przez zakupem polisy warto dokładnie zapoznać się z treścią wszystkich dokumentów. Jedną z najważniejszych sekcji są tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, których ubezpieczenie AC nie obejmuje.

Kiedy można nie dostać żadnego wsparcia? Najczęściej wymienia się zdarzenia, do których doprowadziły celowe działania ubezpieczonego. Pomoc wyklucza także skrajna nieodpowiedzialność. Przykładami takiego zachowania są m.in. zostawienie otwartego samochodu z kluczykami w środku czy zaparkowanie go pod drzewem w czasie burzy. Wsparcia nie otrzyma się też, gdy w chwili powstania szkody odpowiedzialny za nią kierowca był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych.

Problematyczne są również brak aktualnych badań technicznych oraz fakt zatajenia wad pojazdu lub jego modyfikacji. Podanie nieprawdziwych informacji w chwili sporządzania umowy może doprowadzić do jej unieważnienia oraz innych konsekwencji.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie AutoCasco?

Wielu kierowców kupuje tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ponieważ polisy komunikacyjne są dość kosztownymi świadczeniami. Nie jest to jednak rozsądne podejście, ponieważ w razie kłopotów straci się o wiele więcej pieniędzy. Brak AC może mieć sens jedynie w przypadku starych, sfatygowanych pojazdów, do których nie przywiązuje się już zbyt dużej wagi.

Właściciele nowych, drogich aut koniecznie powinni zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie. Koszty naprawy uszkodzeń mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pojazdy w dobrym stanie przyciągają też złodziei. Jeśli nie ma się środków na zakup nowego auta, nie warto ryzykować. Nawet jeśli posiada się garaż i zawsze jest się ostrożnym, nigdy nie wiadomo, kiedy może przytrafić się coś złego.

Ile kosztuje AutoCasco? Co ma wpływ na jego cenę?

Polisa AC jest dodatkowym świadczeniem i towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają jej ceny. Zwykle proponują kilka wariantów, obejmujących określone zdarzenia. Tańsze gwarantują jedynie podstawowe wsparcie, zaś droższe działają w wielu różnych sytuacjach, w tym także za granicą. Wysokość składki zawsze jest ustalana indywidualnie. Podobnie jak w przypadku OC, znaczenie ma samochód (m.in. marka, typ, rocznik, stan techniczny) oraz jego właściciel (m.in. wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, doświadczenie, przeszłość). Za bezszkodową jazdę przysługują odpowiednie zniżki. Często bardzo opłacalne są pakiety OC+AC, zwłaszcza gdy mają promocyjne ceny.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia AC?

Zasady działania polisy AutoCasco mogą być różne. Zanim podpisze się umowę, warto dokładnie ją przeczytać. Które elementy są najważniejsze? Przede wszystkim należy sprawdzić sumę ubezpieczenia. Im wyższa, tym lepiej. Niska kwota gwarantowana może szybko się wyczerpać, a wtedy trzeba pokryć pozostałe opłaty z własnej kieszeni.

Duże znaczenie ma sposób naprawy auta. Zazwyczaj można wybierać między metodą bezgotówkową a kosztorysową. W pierwszym przypadku towarzystwo rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, a w drugim osoba ubezpieczona otrzyma odliczoną sumę pieniędzy, ustaloną na podstawie przygotowanego kosztorysu. Kolejną ważną kwestią jest wybór części do naprawy. Droższe oferty gwarantują zakup oryginalnych komponentów najwyższej jakości. W przypadku tańszych, podstawowych AC, zwykle wykorzystuje się zamienniki.

Istotne jest również podejście do amortyzacji części. Gdy po szkodzie trzeba wymienić jakieś części, firma może po prostu pokryć koszt ich zakupu. Jeśli jednak stosowana jest tzw. amortyzacja, odszkodowanie wypłacane na ten cel zostanie pomniejszone w związku z ich zużyciem np. o 20 czy nawet 50%. Towarzystwo może też ustalić kwotę udziału własnego w szkodzie. W niektórych ofertach ubezpieczony musi wyłożyć np. 10% całej sumy. Z oczywistych względów dla kierowcy lepiej jest, gdy to firma ubezpieczeniowa finansuje całą naprawę.

Czym jest mini AutoCasco?

Niektórzy kierowcy obawiają się tylko tzw. utraty całkowitej, czyli zupełnego zdewastowania pojazdu lub jego kradzieży. Jeśli nie chcą płacić za całe AC, w wielu towarzystwach mogą wykupić mini AutoCasco. Usługa ta obejmuje zazwyczaj podstawowy pakiet ochrony, dlatego jest nawet kilkaset złotych tańsza. To świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie mają środków na pełne AC, ale mimo wszystko zależy im na dodatkowej ochronie.

Czy można kupić AC na miesiąc?

Ciekawą usługą jest także AutoCasco krótkoterminowe. Świadczenie to można wykupić na krótki okres, minimum miesiąc. Przydaje się w przypadku dłuższych wyjazdów, wakacji czy innych wyjątkowych okoliczności. Niektórzy kierowcy dokupują je też do końca umowy OC, którą otrzymują wraz z zakupionym pojazdem z drugiej ręki. Dopiero po jej zakończeniu szukają nowego pakietu do razu łączącego już OC i AC.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie AC?

Na rynku działa wiele towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego poszukiwania idealnej oferty mogłyby zająć nawet kilka tygodni. Nie każdy ma na to ochotę czy czas, dlatego rozsądniej jest skorzystać z wygodnego narzędzia, które znacznie ułatwia cały proces. W tym celu warto wykorzystać prostą porównywarkę polis komunikacyjnych, dzięki której da się nawet w kilka minut odnaleźć idealną opcję.

Aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie AC, wystarczy wypełnić krótki formularz online. Po podaniu danych kierowcy oraz samochodu algorytm przenalizuje dostępne oferty oraz obliczy ich ceny. W mniej niż minutę użytkownik uzyskuje przejrzystą listę najkorzystniejszych ofert. Może dokładnie je przejrzeć i porównać, tak by świadomie wyselekcjonować najciekawsze warianty.

Czy da się kupić ubezpieczenie AC online?

Gdy znajdzie się już AC przez Internet, jak najbardziej można od razu je wykupić. Nie trzeba osobiście stawiać się w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, by podpisać umowę. Wszystkie formalności da się załatwić online, bez wychodzenia z domu. Jeśli znajdzie się idealną ofertę za pomocą porównywarki, wystarczy przejść dalej, do jej zakupu. Cały proces jest bardzo prosty, ponieważ strona po kolei przeprowadza użytkownika przez wszystkie etapy transakcji. Opłacalne AC samochodu oraz OC i inne polisy można wykupić nawet w kilkanaście minut.

AC jest bardzo przydatnym zabezpieczeniem, dlatego jest najczęściej kupowanym ubezpieczeniem dodatkowym. Pozwala uniknąć dużych strat finansowych, chroniąc auto w różnych sytuacjach. Jeśli jesteś odpowiedzialnym kierowcą i zależy Ci na Twoim samochodzie, koniecznie zainwestuj w tę polisę!

Sprawdź również:

KONTAKT

Najlepsze ubezpieczenia
komunikacyjne


Jako najlepsza porównywarka OC współpracujemy wyłącznie z renomowanymi ubezpieczycielami,
takimi jak m.in.: AXA, Benefia, Generali czy Proama.OBLICZ OC / AC